Höger hand, vänster hand
95 000 kronor och en match avstängning. Det blev straffet för Di Canio och hans utsträckta högerarm. Fast jag gissar att böterna inte fastställdes i kronor egentligen.
Hur som helst. Dumfan får skylla sig själv. Det är bra att förbundet säger ifrån. Politik hör inte hemma på fotbollsplan. Men; samtidigt kan jag inte låta bli att undra: Ska vi fälla alla fotbollsspelare som korsar sig? Förvisso inte politik men väl religion och nog så provocerande för vissa. Det finns gott om människor världen över som är förföljda av kristna. För att inte tala om kristendomens historia. Hur många folkmord har inte begåtts i kristendomens namn?
Jag skrev om fenomenet när Kungen råkade säga att Brunei var trevligt. Kungen ska inte uttala sig politiskt, men hade han uttalat den politiskt korrekta åsikten att Brunei är ett skitland för att det är en diktatur så hade ingen blivit arg. Utom möjligen Sultanen av Brunei.
Den lettiske målvakten Arturs Irbe drog på sig drevet av moraltanter då han uttalade sin stolthet över att hans far slagits på tyskarnas sida mot Röda Armén under Andra Världskriget. Men man måste se saker i sitt perspektiv. I stora delar av det gamla Sovjet symboliserade Ryssland förtrycket. Att man då allierar sig med sin fiendes fiende betyder inte att man själv är nazist. I så fall är Finland per definition ondska också, eftersom även de försvarade sig mot Sovjet, och alla svenskar och norrmän som drog på sig skidorna och stakade över till Finland för att bistå var självklart övertygade nazister.
Jag såg en match i söndags mellan Juventus och Di Canios Lazio. När Di Canio klev av så satt kommentatorerna och väntade på högerarmen, och så kom den. Eller gjorde den det? Är det inte så att man övertolkar hans gester också? Han gick baklänges mot sidlinjen, applåderade sin publik, vinkade med båda armarna utsträckta, tog ner vänsterarmen och höll kvar högerarmen utsträckt med handflatan vänd mot läktaren för ett ögonblick medan han vände sig om och klev av planen. Var det verkligen en fascisthälsning? Tveksamt. I så fall bör jag bötfällas också, för precis så har jag tagit farväl av folk också.
Jag är inte ute efter att försvara Di Canio. Jag är heller inte särskilt oroad över yttrandefriheten rent generellt, men jag tycker ändå att det kan vara värt att reflektera över.
Vi kanske borde ta bort “höger hand” ur barnsången “Fader Abraham” också. Det är ju helt hemskt att barnen sitter och heilar på det där sättet. Och vänster hand ska de inte heller vifta med, för den är oren enligt ungefär en miljard människor med ursprung i mellanöstern.
Var går gränsen? Vilka gester och statements är godkända, och vem bestämmer? Det är inte så lätt att se när moralpaniken går.