Fantastiska fyran
Årets mest meningslösa artikel om årets mest meningslösa forskningsframsteg hittade jag i Aftonblaskan. Jag syftar på måttstocken.
Test: Så bra är din erektion, skrek aftonblaskan, och eftersom jag är en nyfiken person (utan erektionsproblem, men det visste jag redan) så läste jag givetvis artikeln. Den visade sig vara meningslös, och berättade bara att ett gäng forskare tagit fram en måttenhet för att mäta kvaliteten på erektioner, kallad EHS.
“Testet” bestod i att svara på en enda fråga: Hur är ditt stånd? Det finns sen fyra svar. Jag kan väl tycka att om jag kan svara på den enda frågan så behöver jag inga forskare och “EHS-skalor”, men här är i alla fall svarsalternativen:
- Penis blir större men inte hård. (Erektionsproblem.)
No shit, Sherlock! - Penis blir hårdare, men inte tillräckligt för penetration. (Milda erektionsproblem.)
Nämen!? - Penis blir tillräckligt hård för penetration men slakar efter ett tag. (Milda erektionsproblem.)
Hela min världsuppfattning rämnar. - Penis når full hårdhet. (Inga erektionsproblem och full pott.)
Pustar ut
Och det var allt. Det var hela testet. Detta har alltså ett forskarlag lagt fram på en konferens i Wien. Jag hoppas de får Nobelpriset i medicin för det här oerhörda framsteget. Jag menar, vem hade väl kunnat tro att en halvkass till utebliven erektion kunde vara erektionsproblem?
Andra bloggar om: erektionsproblem, stånd, penis, sensation, potens, impotens
egentligen helt ointressant
[...] Till skillnad från forskarlaget vid Sexualmedicinkongressen i Wien i förra posten så kan jag avslöja något som verkligen är en nyhet. Jag har nämligen listat ut vad som orsakar trafikköer. Nu blev det spännande va? Jag återkommer till det. [...]
Jag måste säga att Sexualmedicinkongressen i Wien låter ungefär lika trovärdigt och seriöst som Vitamininstitutet i Schweiz. Vilken gammal reklam det nu var det nämndes i.
Äntligen en gedigen typ av undersökning på detta viktiga område!