Enligt Min Humla
Inget är för stort eller för litet för Joshens slägga

2007-08-02

En ding ding värld

Kategori: Övrigt — Joshua_Tree @ 2:05

Aftonbladet helgarderar: “Lattjade på skämt” säger rubriken, och redan där är det kaka på kaka. I ingressen kan vi sen läsa att “Mattias Karlsson lekte på skoj” och innan det hela är över har Aftonbladet dukat upp så många kakor att de kan konkurrera med Taxinge slottscafé.

Någon har sett vad som kan vara en vithaj utanför Englands sydkust och det är tillräckligt för att försöka skapa lite hajskräck i Sverige, tycker Expressen. En surfare som sett firren är säker på att det var en vithaj eftersom den hade trekantiga tänder. Vithajar är nämligen ensamma i hela världen om det. Det ligger förresten en vithaj vid fotänden på min säng.

En rysk varg traskar omkring i de svenska skogarna. Det kan bli räddningen för en hårt inavlad svensk vargstam. Om inte nån inavlad varghatare skjuter den först.

Mer djur: Stockholm invaderas av flygmyror. Resten av landet invaderas av stockholmare.

Mer Stockholm: Publikskandal på Söderstadion. Men vad har Vladimir Putin med det att göra?


DN skriver att ett lärarfack i England vill stänga Youtube. Vi har tidigare sett exempel på hur svensk media blandar ihop begreppen och skriver att någon har stängt youtube när man i själva verket har spärrat tillgången. Hur det är i det här fallet vet jag förstås inte, men i vanlig ordning angriper man ett symptom istället för en sjukdom.

Och slutligen: Vegansexuell är det nya. Vegansexuella vägrar pippa med köttätare. Så om ett par generationer är veganerna lika inavlade som vargarna och får hoppas att det vinglar in nån frände från Ryssland som kan fylla ut genpolen.


Andra bloggar om: , , , , , , , , , intressant?

9 kommentarer »

  1. eminenta z — 2007-08-02 @ 10:12 [ Quote ]

    Uttrycken ‘upp-förstorat’ samt ‘visa på’ är också underhållande.

  2. Thomas Tvivlaren — 2007-08-02 @ 10:15 [ Quote ]

    Kan inte sammanfatta det bättre och mer lakoniskt än: *asg*

  3. Kristina af Knusselbo — 2007-08-02 @ 10:22 [ Quote ]

    Hörde apropå vegansexet igår: Veganer borde väl inte ägna sig åt köttsligt umgänge över huvud taget? De får hålla sig till grönsaker…

  4. Paradigm — 2007-08-02 @ 11:09 [ Quote ]

    Är du färgblind? Det där är ju en blåhaj.

  5. Josh — 2007-08-02 @ 12:36 [ Quote ]

    Kristina: Att jag inte kom på nåt vitsigt om köttets lustar är nästan skamligt. :)

    Paradigm: Men – den har ju trekantiga tänder?

  6. Nina — 2007-08-02 @ 14:14 [ Quote ]

    *ASG*Ska, absolut, framföra grönsaksargumentet till nästa vegandåre jag har (oturen) att stöta på!

    Det är ju en vithaj, som har förklätt sig till blåhaj, såklart! :-)

  7. Linda — 2007-08-02 @ 14:16 [ Quote ]

    Joshens slägga träffar både stort och smått idag:-) Underhållande på min ära!

  8. pingback från deep|edition » Strandhugg i mediafloden (pun intended) — 2007-08-02 @ 16:39 [ Quote ]

    [...] har samlat det senaste dygnets mest konstiga nyheter: En ding ding värld. Däribland det faktum att svenska journalister (eller brittiska lärare) ännu inte förstått [...]

  9. Kristina af Knusselbo — 2007-08-02 @ 17:08 [ Quote ]

    Glömde ju att veganerna sagt att de inte ville ha sex med någon som var en “begravningsplats” (en köttätare alltså). Nej, kan man då replikera: Och vem fasen vill ha sex med en komposthög??

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Ordet är fritt

CommentLuv badge

Powered by WordPress
Creeper MediaCreeper