Enligt Min Humla
Inget är för stort eller för litet för Joshens slägga

2009-04-22

Jinder gör en Strömstedt

Kategori: Kultur,Politik,Samhälle — Joshua_Tree @ 22:57

Åsa Jinder är en mycket ilsken fildelningsmotståndare. Mycket ilsken. Hon håller en hög svansföring och när hon får mothugg kallar hon sina meningsmotståndare för idioter och tjuvar och stänger av kommentarfunktionen. Det sistnämnda sägs ha sin förklaring i att någon gått över gränsen, och om så är fallet är det givetvis beklagligt, men det förändrar inte det faktum att Åsa Jinder håller en hög svansföring.

Därför är det intressant att se att hon bäddar in upphovsrättsskyddat material från Youtube på sin blogg. Om jag var hon skulle jag antingen sänka svansen eller akta mig mycket noga för att begå upphovsrättsbrott. Missade hon Strömstedts fadäs? Märkligt att man ska behöva förklara sånt för ivrare av upphovsrätten.

Någonstans måste man faktiskt inse att upphovsrätten är föråldrad och inte anpassad för dagens samhälle, och att lagen dessutom saknar förankring i folksjälen. Lag måste baseras på medborgarnas uppfattning om rätt och fel. När man i sin vardag måste börja slå i lagböcker och förmodligen ändå aldrig bli helt säker på vad man får och inte får göra, då är det faktiskt lagen det är fel på. När inte ens landets främste riddare i kampen mot ett visst brott kan lagen, och hans organisation begår det brott de är satta att bekämpa, då är det faktiskt fel på lagen.

Anpassa lagen till nutiden.


Andra bloggar om: , , ,

15 kommentarer »

  1. Xamuel — 2009-04-22 @ 23:34 [ Quote ]

    Faktum är väl att man måste revidera lagar lite då och då, annars kommer det sluta som det gjorde i Spanien. Gamla lagar från Franco-tiden gjorde det möjligt för byggföretag att lägga beslag på åtråvärd mark helt gratis och dessutom få betalt av samma markägare för att dra vägar till de nybyggda fastigheterna. Lagen tillkom under en period då markägare snarare ägde mycket, men inte byggde något, under samma tid som det rådde stor bostadsbrist. Fram till för bara några år sedan utnyttjades lagen flitigt och folk som köpt mark blev av med den så fort en byggherre bestämde sig för att han skulle bygga stort.

    Samma sak gäller upphovsrätten idag, den skyddar inte, den skadar.

    Xamuel’s last blog post..Hur röstar man i EU-valet?

  2. scaber nestor — 2009-04-22 @ 23:57 [ Quote ]

    Hon har tagit bort sina egna mest svavelosande inlägg också.

    Blev lite svårt att komma undan med att stänga av kommentarsfältet för att folk var taskiga när den som skrev mest skit var innehavaren av bloggen.

  3. Nina — 2009-04-23 @ 0:40 [ Quote ]

    Det där är ju riktigt pinsamt!
    Tycker att hon har en väldigt självtillräcklig ton, även när hon förklarar varför kommentarsfunktionen är stängd.

    Skulle ju vara kul att vara en fluga på väggen när hon inser att hon själv ägnar sig åt exakt samma upphovsrättsbrott, som hon gapar på fildelarna om!
    :D
    Visst är det tråkigt om någon av kommentarorerna har gått över gränsen, men hon skrädde ju själv inte precis orden…

    Varför lär sig dessa människor aldrig att det inte är lönt att ta bort (eller stänga av!)?
    Men, det är väl därför de hatar nätet så…för att deras fadäser ändå alltid finns kvar någonstans.

    Lyssnade på Ponténklippet…pinsamt(igen?!).

    Ja, anpassa lagen till nutiden, innan vi blir utsatta för ännu fler idiotier!

    Nina’s last blog post..Tillägg om tillägget. ;-)

  4. Joshua_Tree — 2009-04-23 @ 6:43 [ Quote ]

    Att radera saker är aldrig en bra lösning. Jag förstår att man reflexmässigt kastar sig efter delete-knappen när man kommer på att man har gjort bort sig, men det är inte en bra lösning. Om man har fel får man vackert rätta, be om ursäkt och gå vidare. Men låt felen stå kvar så att det finns en spårbarhet. Då kan ingen påstå ännu värre saker eftersom det går att kontrollera.

  5. larserick — 2009-04-23 @ 8:42 [ Quote ]

    Åsa J var ju en hyfsat intressant musiker en ggn i tiden, har inte hört mkt på senare år. Men att vara en bra musiker el artist garanterar inte att man har genomtänkta synpunkter i viktiga samhällsfrågor.
    Tyvärr.

    larserick’s last blog post..Var finns pålitliga kandidater till EP-valet?

  6. Joshua_Tree — 2009-04-23 @ 9:18 [ Quote ]

    Visst är det så. Jag bryr mig inte så mycket om att hon har fel, även om jag stör mig på vad hon vräkt ur sig. Däremot stör jag mig på att hon inte lever som hon lär. Dubbelmoralen helt enkelt.

  7. Fredric Kjellberg — 2009-04-23 @ 9:18 [ Quote ]

    Samma sak noterade jag om Björn Ranelid i förra veckan. Inte att han bäddar in material med upphovsrätt, men att han gladeligen använder sig av material med upphovsskydd som finns på YouTube: http://www.signeratkjellberg.se/2009/04/upphovsr%C3%A4ttsivraren-ranelid-anv%C3%A4nder-youtube.html

  8. Kimmi — 2009-04-23 @ 13:33 [ Quote ]

    Får känslan av att många som strider i den här debatten inte ens vet vad debatten handlar om… Det hade varit intressant att gå igenom alla åklagares, domares, och försvarande advokaters datorer…

  9. Joshua_Tree — 2009-04-23 @ 17:54 [ Quote ]

    Kjellberg: Tack för tipset!

    Kimmi: Skoja inte! :)

  10. Jessika — 2009-04-24 @ 9:10 [ Quote ]

    Jinder är som sagt en begåvad musiker. Resten kan vi fundera länge och väl över. Man kan ju sminka upp den man själv är genom att radera det man själv har skrivit och sedan stänga av kommentarfunktionen och kalla sig själv mobbad. Förr eller senare kommer saker ändå tillbaka, kalla det karma. Attans upphovsrätt. Ge mig betalt men vaddå, ska jag betala?

    Jessika’s last blog post..Dagen efter

  11. JET — 2009-04-24 @ 12:28 [ Quote ]

    Lite länkar till Jinders raderade inlägg finns nu i kommentarerna på Drottningens inlägg om henne.

  12. Stefan — 2009-04-24 @ 12:38 [ Quote ]

    @ Jet – hur är det nu man säger “internet glömmer inte”

    :)

    Stefan’s last blog post..Teflon, teflon, teflon, teflon

  13. Anaïs — 2009-04-24 @ 12:39 [ Quote ]

    Men! Jag visste ingenting om henne tidigare. Men vilken hatisk och elak människa..! Helt befängt.

    Anaïs’s last blog post..En skräckinjagande analys

  14. Joshua_Tree — 2009-04-24 @ 15:24 [ Quote ]

    Jessika: Internet har gjort allt snabbare, även karma. :)

    JET: Tack.

    Anaïs: Det är lite sorgligt att se någon skjuta ner sitt eget varumärke med luftvärnskanon.

  15. JET — 2009-04-24 @ 18:58 [ Quote ]

    Är det du som är “trollet på hennes hemsida”, Josh?

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Ordet är fritt

CommentLuv badge

Powered by WordPress
Creeper MediaCreeper