Enligt Min Humla
Inget är för stort eller för litet för Joshens slägga

2008-05-14

Skärpt knäskålsavgiftskontroll!

Kategori: Övrigt — Joshua_Tree @ 1:10

Bäste läsare!
Just nu har jag skärpt knäskålsavgiftskontroll i ditt område, och eftersom jag inte kan hitta dig i mitt register över folk som givit mig pengar skriver jag till dig. Om du eller någon i ditt hushåll redan betalat knäskålsavgift får ni försöka förklara det för min kontrollant Sladjan när han och hans kollega Kofot knackar på.

Många gånger under åren har jag funderat på om inte man borde göra sig av med dumburken. Jag tänker inte hymla och låtsas som att jag aldrig tittar på tv bara för att verka lite skönt bohemisk och finkulturell. Jag tittar på tv. Jag sitter och zappar bland alla kanaler utan att hitta något att titta på och till slut stannar jag på någon sportsändning som jag inte bryr mig nämnvärt om, men det befriar mig från tänkandet en stund. Det finns förvisso sändningar som jag vill se också. Så ja, jag tittar på tv.

Frågan är dock om det är värt tvåtusen kronor om året bara för rätten att inneha en tv-mottagare. Utöver det betalar vi för digital-tv och Canal Plus (för att komma åt den bra sporten!). Summa summarum: Mer pengar än jag orkar räkna ut just nu, och definitivt mer än jag vill tänka på.

Är det värt det? Jag är tveksam. Ibland tror jag att det skulle vara skönt att befria sig själv från tevens bojor. För när dumburken står på är det lätt att man fastnar oavsett om det är intressant eller inte. Man sitter där med halvöppen mun och glor och ser dum ut, trots att man inte har mer utbyte av det som sänds än man skulle ha av att sitta och glo in i tvättmaskinen när den går. Det är något som rör sig, något att fästa blicken på. Eller som någon sa; tuggummi för ögonen.

Men även om teven får stå kvar där den står så undrar jag över det rimliga i att betala tvåtusen spänn om året för rätten att inneha en tv. Det är absurt. Oavsett om jag tittar på SVT:s sändningar eller inte så ska de ha flis. Det rimliga vore att SVT antingen fick tigga ur skattkistan som andra offentliga inrättningar, eller låste sitt utbud så att vi fick betala för att få tillgång till skiten. I dagsläget måste jag betala till SVT för att få se TV4, Canal Plus, Pay-per-view, eller vad det nu må vara. Dessutom måste jag betala till SVT för att få använda en X-box eller titta på filmer på DVD.

Inget nytt under solen förvisso. Det här vet ni redan. Men vad som verkligen gör mig förbannad är att Radiotjänst i Kiruna (varför i Kiruna? Man får känslan att de blivit deporterade dit) envisas med att terrorisera icke-betalande människor med sina jävla utskick. Deras brev inleds med “Snart gör vi skärpt tv-avgiftskontroll där du bor, och då vi inte hittar dig i vårt register över tv-avgiftsbetalare skriver vi till dig”. Varför då? Det vettiga vore väl “…då vi inte hittar dig i vårt register över tv-avgiftsbetalare låter vi dig vara ifred”? Eller “…då vi inte hittar dig i vårt register över tv-avgiftsbetalare utgår vi från att du helt enkelt inte har någon tv-mottagare utan istället njuter av en skogspromenad, en god bok eller umgås med vänner. Ha en bra dag.” Allra vettigast vore förstås att spara både skog, portokostnader och tid på att inte skicka något alls till sina icke-kunder.

Hur skulle det se ut om andra branscher fungerade på samma sätt? Tänk om du som bilägare skulle vara tvungen att betala tullavgifter i Stockholm vare sig du åker där eller inte? För du har ju en bil och kan göra det! Och en gång om året får du ett brev där man uppmanar dig att betala eftersom du inte finns i registret över bilister som färdas genom tullarna i Stockholm. Verkar det vettigt? I och för sig skulle jag inte bli förvånad om skivindustrin snart tar efter…

Eftersom jag nu är en betalande “kund” hos SVT vill jag att mina pengar används till något vettigare än att försöka kräva in ytterligare pengar från människor som inte nyttjar deras tjänster. Till exempel till att visa något jag vill se, vilket inte innefattar begravningar av tioåriga flickor. Jag hade en gång en diskussion med en före detta kollega kring det här med tv-avgifter. På den tiden var jag rebellisk och betalade inte tv-avgiften, så min politiska karriär är över innan den ens börjat. Jag motiverade det med att jag inte har någon lust att betala för skit. Han menade att om fler betalade skulle SVT ha råd att göra bättre tv. Jag hävdade istället att de skulle använda pengarna till att sända mer skit. Sen startades SVT24, och jag vilar mitt fodral.

För att avsluta i något positivare anda vill jag dock slå ett slag för SVT:s site. Stilren och intuitiv, till skillnad från TV4:s gyttriga dito. Och TV3 ska vi inte tala om.

Don’t you wish there was a knob on the TV to turn up the intelligence? There’s one marked ‘Brightness,’ but it doesn’t work.

- Gallagher


Andra bloggar om: , , , , , intressant?

11 kommentarer »

  1. Rick Falkvinge (pp) — 2008-05-14 @ 7:27 [ Quote ]

    Du skriver: “Är det värt det? Jag är tveksam. Ibland tror jag att det skulle vara skönt att befria sig själv från tevens bojor. För när dumburken står på är det lätt att man fastnar oavsett om det är intressant eller inte. Man sitter där med halvöppen mun och glor och ser dum ut…”

    Det var precis det jag insåg när jag läste^H^H^H^H^Hvar inskriven på Chalmers för tio-femton år sedan. Jag kom hem, slog på TVn, satt i soffan till det var dags att sova, och kvällen var helt bortkastad.

    Då slängde jag ut TVn och det har jag aldrig ångrat.

    (Nu sitter jag framför datorn i stället. Men då kommunicerar jag åtminstone med människor.)

    Rick Falkvinge (pp)’s last blog post..Stims jättebluff till “fildelningslösning” avslöjad

  2. Biggles — 2008-05-14 @ 8:28 [ Quote ]

    Jag slutade titta på TV för 2 år sedan, och jag ångrar mig inte ett dugg. Det tog emot lite i början, fast nu känner jag mig mycket mer fri än innan. Fast jag måste erkänna att jag inte klarade av att ge upp några favoritserier, men dom laddar jag ner och tittar på när jag vill nu istället, vilket är mycket bättre än att vara bunden till dumburkens tider.

    Biggles’s last blog post..Fungerar inte Aftonbladet i Firefox? Så löser du problemet!

  3. Jessika — 2008-05-14 @ 10:12 [ Quote ]

    Jag har viasat. Fyra eller fem sportkanaler som j ag aldrig tittar på. Men de andra kanalerna som ingår i abonnemanget är de enda jag tittar på. När jag tittar på svt så är det lite sådär nämen jaha, är det såhär det ser ut nuförtiden.

    Jessika’s last blog post..Marinerad fläskfilé

  4. Besökaren — 2008-05-14 @ 12:19 [ Quote ]

    Jag har inte saknat TV på de nära tre år jag varit utan… och den mest spännande sporten kan man se på puben! :)

    Besökaren’s last blog post..Vem tänder du ljus för?

  5. Dubbelmasen — 2008-05-14 @ 14:55 [ Quote ]

    Det är skönt att leva utan TV. Jag saknar den inte alls. Varför tveka inför ett liv utan TV-apparat? Det är bara att sälja dumburken och avanmäla innehavet hos Radiotjänst.

  6. Tobbe J — 2008-05-14 @ 15:24 [ Quote ]

    Jag är också tevefri sedan de släckte analoga marknätet. Mitt globehov täcks av sajter som http://videos.repph.com/. Strömmad video är inte ens olagligt att kolla på. Omoraliskt kanske — men vafan, om det inte vore gratis skulle jag inte glutta alls.

  7. Peter Harold — 2008-05-14 @ 16:42 [ Quote ]

    Det blir bara repriser av “Frasier” för mig.

    Av att döma hur andra familjemedlemmar använder dumburken är jag benägen att tro att den är ett slags elektroniskt husdjur som bara står på för sällskaps skull.

    TV-licensen skall vi ju alla betala solidaaaaariskt, vet du väl. ;-)

    Peter Harold’s last blog post..Stearinljus vs. värmeljus?

  8. Marcus — 2008-05-15 @ 1:09 [ Quote ]

    Mest som Amen i kyrkan här men…det som är viktigast i din post tycker jag är hur en myndighet beter sig illa. Har ingen TV men bemöts med misstänksamhet och falska anmälningar från representanter för en myndighet. Lägg ner skiten:-).

  9. Jenny — 2008-05-16 @ 21:29 [ Quote ]

    Bra ord, bra ord. Tycker det är helt regelvidrigt att behöva betala avgift för att vi bara äger en produkt, oavsett om den är brukbar eller ej, att sedan få betala ännu mer för att faktiskt kunna använda den (digital tv)… ja… nej… urbota, idiotiskt, regelvidrigt. Tack för bra ord.

  10. Älvan — 2008-05-18 @ 10:36 [ Quote ]

    Tja…jag har ju ingen tv, och de envisas med att skicka små brev till mig där det står att jag ska anmäla mitt tv-innehav. Det verkar vara kriminellt att inte ha tv i Sverige idag. Sist skickade de ett brev där de upplyste om att jag kunde vinna en platt-tv om jag började betala tv-avgift omgående. Hur dum får man bli?

    Älvan’s last blog post..Bokenkät

  11. Joshua_Tree — 2008-05-18 @ 16:16 [ Quote ]

    Det är ungefär lika dumt som att erbjuda dig möjligheten att vinna en jycke om du börjar betala hundskatt. :)

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Ordet är fritt

CommentLuv badge

Powered by WordPress
Creeper MediaCreeper