Opassande slutar blogga
Och jag gör henne sällskap. Från och med nu är det här en frekvent uppdaterad hemsida och man kan hänvisa till mig som… hemsidare? Kom gärna med förslag på vad vi ska titulera oss framöver. Det här är den första texten på min nya hemsida. Vad tycks?
Orsaken till avhoppen är förstås den idiotreglering som föreslås från EU-håll och Marianne Mikko. Enligt förslaget ska bloggare registreras och ha utgivningsbevis och utrymme ska upplåtas för replik från någon som anser sig kritiserad.
Förslaget är kort och gott dumt. För det första: Definiera blogg, tack. Det låter sig inte göras så lätt. Diskussionen tycks ständigt pågå i bloggosfären kring vad som är en blogg och inte.
För det andra: Replikrätt? Starta en egen jävla blogg och replikera bäst fan du vill! Eller använd kommentarfunktionen. Om den finns. Själv hävdar jag att om det inte finns en sådan funktion så är det heller ingen blogg, men det är min definition. Vad EU:s är vettefan.
Registrering? Nej tack. Rätten att föra fram åsikter anonymt är tämligen grundläggande i en demokrati. På så sätt är Internet generellt, och därefter de förenklade verktygen och tjänsterna som gör att vem som helst som har en uppkoppling kan publicera sig själv, det största och häftigaste som har hänt åtminstone sedan tryckpressen. Kanske någonsin. Hos HAX såg jag någon kommentera att det i grunden är ett välvilligt förslag som handlar om att förhindra att företag marknadsför produkter under falskt flagg som privatpersoner. Jovisst. Men vägen till helvetet är som bekant full av goda föresatser. Som vanligt pratar vissa om syften och andra om konsekvenser.
Återigen blir jag tvungen att konstatera att Internet är en alldeles för stor och främmande syltburk för att våra politiker ska kunna hålla händerna borta. Jag tror att de ligger sömnlösa om nätterna på grund av vetskapen att det finns något oerhört stort och kraftfullt därute som de inte kan kontrollera eller ens överblicka. Det kan jag till och med ha viss förståelse för. Vad jag däremot inte förstår är varför de muckar med det…
Andra bloggar om: marianne mikko, bloggar, registrering, opassande, hax, internet

hemsidare? jag tycker hems(n)idare!
Hemsnidare är väl bra, men det låter som någon som täljer hus. ;)
Boktryckarkonstens tillkomst var något hemskt och farligt, ansåg dåtidens makthavare för ca 500 år sedan, och vidtog alla möjliga och omöjliga åtgärder, för att stoppa det ofoget. Ungefär samma sak försöker man göra med Internet idag.
Ussch då, okontrollerad spridning av kunskap och information var inte alls bra för de som styrde och ställde då i vår värld. För oss vanliga arbetande medborgare så gav boktryckarkonsten oss demokratin, och en början på slutet på träldom och slaveriet.
Så, vad kan Internet, mänsklighetens främsta uppfinning någonsin och dess enorma kunskapsdelande förmåga ge oss människor???
Vi har bara sett början, och det menar jag i positiva ordalag…. :-)
Instämmer. När makthavarna drabbas av panik är vi antagligen på rätt spår. Det otäcka är att om historien upprepar sig, som den har en tendens att göra, så kommer även den här upplysningen förr eller senare att utmynna i revolution och blodutgutelse.
Vi har fått smaka på informationsfriheten och kommer inte att släppa ifrån oss den frivilligt.
Vad sägs om Belevad Liberal Och Genuint Genomgod Arbetssam Registrerad Entreprenör?
Umm… vänta nu lite… Crap! Ja, ja… Jag försökte i alla fall. ;)
PiratJanne’s last blog post..Mannen hittad!
Vem vill inte vara en nagel i ögat?
Ja som sagt vad är en blogg? Hemsida med Forum får det väl bli. Tröttsamt är vad det är det hela.
Mary’s last blog post..Politiken är inte som förr…
Den ny iden vaktas som väsentligt. Den är bland annat ingen är blank hjärntvätta och är ibland kontrollen. Utsätts förövarna behövs mind control. Vid mellan hjärntvätta han hjärntvättas för den vaktas som väsentlig skapar en som väsentlig. Skapar en är för ordentligt tvång, där fördold finns en väsentlighet. Kontroll den är på sin i mellantider och skillnad indoktrineringen ny identitet tvång, därförutom fiender är bland hjärntvätta vetande och offret ger synligt tvång, därför den är för hjärntvättade fördold.
Utan till elverket, sedan är elen ändrat till etta så bli hela elen ut till elen ut till internet i och med detta kommunikationssystem. Varför internet? i hemligt och med detta så hemligt och tyst internet ut till ett system. Varje databasserver en sorts radioanstalten alla behöver. Försvarets Radioanstalt storebror, som precis fick en superdator av staten.
Denna lag ger och kontrollera varje radioanstalt. Rätten till kontrollera varje radioanstalten till kontrollera varje som precis fick en till kontrollera.
villiam’s last blog post..Energiboxen
Ja, något konstigt är det tydligen med gemene mans fria användande av Internet och framförallt då den världsvida väven. *suckar* Muckandet får mig för övrigt att tänka på Balladen om den kaxiga myran…
Mia*’s last blog post..Nattlig promenad
Håller med dig om allt du skriver. Utom uttalndet om “rätten att föra fram åsikter anonymt”. Om anonymitet tycker jag… sådär. Jag förstår att det ibland behövs, men jag ser mycket hellre en människa bakom ett uttalande/blogg/åsikt. Anonymitet skapar tyvärr ett hårdare klimat på nätet.
[...] hade jag varit tvungen att leva med kostnaden tills vidare? Visst, man kan ju säga att det är en hemsida istället, men kommer det verkligen fungera? Teoretiskt så gör det väl det, men i praktiken är väl en [...]
[...] F D [...]
Jovisst, men om du förstår att det ibland finns ett behov att vara anonym, då står du väl också bakom den rätten?
[...] spela någon roll om jag kallar min plats på nätet för blogg, hemsida eller ansjovisfabrik, då grundtanken är att kontrollera och reglera former för hur och om att ha åsikter offentligt. Snackar man om [...]
[...] en blogg? Vad avgör om något är en blogg? Kan man helt enkelt göra som Syrrans granne, Emma och Josh och ha en frekvent uppdaterad hemsida i stället? Eller är det uppdateringsfrekvensen som avgör [...]
“Vägen till helvetet är som bekant full av goda föresatser”? Är det någon brist på onda?
Jag fick psykbryt när jag läste det där första gången. Som du själv skriver- vi har faktiskt yttrandefrihet- frihet att få tycka och tänka vad vi vill, och skriva ned detta, utan att våra åsikter ska registreras eller sammankopplas med vår person. Alltså KAN inte bloggar registreras utan att bryta mot en hel del andra lagar.
[...] är många andra som skrivit om det här ämnet de senaste dagarna, klicka på de länkade orden för att läsa mer hos intressanta [...]
Det är farligt med folk som tänker, speciellt om de tänker annorlunda än makten.
Jag tänker såhär: är detta en avledande manöver för att ta bort uppmärksamheten från FRA-debatten?
Man kan aldrig vara nog misstänksam.
larserick’s last blog post..Moral, inget för FRA-kramare? Demokratin i diket.
[...] Naturligtvis har jättemånga bloggare kommenterat EU-parlamentets virriga förslag: Kurvigheter, Falkvinge, Ledarbloggen och Enligt min Humla. [...]
LARSERICK: Jovisst är det farligt med folk som tänker annorlunda än makten. Men FRA har kanske framförallt skymt det som hänt med sjukförsäkringar och arbetsliv.
Kan detta skymmande i sig ha varit en del av maktutövningen?
Björn Elmbrant på DagensArena.se kommenterade det för två veckor sedan, utan att vara så konspiratoriskt misstänksam som mig dock:
http://www.dagensarena.se/text/2008/08/sjukforsakringen-en-storre-skandal-an-fra
Angående bloggarna o registreringen så verkar åtminstone s vara emot det:
http://eriklaakso.nu/blog/?p=768
LeoB’s last blog post..Humanisterna undrar varför sport ska ha frifil i TV
Mitt domännamn studiomannen.se använder jag. Per definition en hemsidesadress. Förvisso studsar den till en blogg, men ändå…
Jag är hemsidare!
[...] bloggare, som Opassande-Emma och Enligt Min Humla har nu deklarerat att de officiellt slutar att blogga, och att det som en gång var deras bloggar [...]
Ja, jag står bakom rätten att vara anomym. Och jag förkastar Mikkos förslag, det är varken rimligt eller möjligt att reglera internet på detta vis. Däremot lägger jag personligen mycket större vikt vid bloggar/åsikter som förs fram under eget namn. Det är helt enkelt en trovärdighetsfråga. Och jag ser vissa bekymmer med troll och oseriösa personer som skräpar ner bloggosfären med dynga. Men så är det, jag antar att det är priset vi får betala för ett fritt och öppet nät.
Jag kunde inte ha sagt det bättre själv. Beträffande trollen och andra som skräpar ner så är bloggosfären självreglerande och självsanerande. Dylikt pack stöts bort och ignoreras. Att trovärdigheten komprometteras i och med anonymitet skriver jag under på – man får kanske jobba lite hårdare på att bli accepterad om man skriver under pseudonym. Idag är Joshua_Tree såpass inarbetat att om jag skulle skriva en kommentar någonstans och signera med mitt riktiga namn så skulle den kommentaren läsas med större misstänksamhet än om jag signerar som Josh.
Och egentligen; om någon bloggar under namnet Lars Svensson, hur vet vi att det verkligen är Lars Svensson?
Ah fan. Så du HETER inte Joshua Tree? Då ska jag genast sluta läsa denna blogg. Förlåt, hemsida. Men visst det är sant det du säger. Visst kan man ändå skapa sig ett namn som seriös bloggare
[...] tycker att det är ett jäkla gnäll på bloggare nuförtiden. Emma och Josh ska sluta blogga och istället uppdatera sina hemsidor väligt ofta. Och allt detta ståhej bara [...]